AD5280BRUZ20
AD5280BRUZ20
  • Manufacturer: Analog Devices Inc.
  • CONEVO NO: AD5280BRUZ20
  • Package: 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Conevo-Key Programmable Not Verified
Taper Linear
Configuration Potentiometer
Number of Circuits 1
Number of Taps 256
Resistance (Ohms) 20k
Interface I²C
Memory Type Volatile
Voltage - Supply 4.5V ~ 16.5V, ±5V
Features Selectable Address
Tolerance ±30%
Temperature Coefficient (Typ) 30ppm/°C
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 14-TSSOP
Package / Case 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) 60
Base Product Number AD5280
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 96
Digital Potentiometer 20k Ohm 1 Circuit 256 Taps I²C Interface 14-TSSOP