AD5290YRMZ100
AD5290YRMZ100
  • Manufacturer: Analog Devices Inc.
  • CONEVO NO: AD5290YRMZ100
  • Package: 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr Analog Devices Inc.
Series -
Package Tube
Product Status Active
Conevo-Key Programmable Not Verified
Taper Linear
Configuration Potentiometer
Number of Circuits 1
Number of Taps 256
Resistance (Ohms) 100k
Interface SPI
Memory Type Volatile
Voltage - Supply 4.5V ~ 33V, ±4.5V ~ 16.5V
Features Cascade Pin
Tolerance ±30%
Temperature Coefficient (Typ) 35ppm/°C
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 10-MSOP
Package / Case 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) 50
Base Product Number AD5290
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Other Names -2735-AD5290YRMZ100
Standard Package 50
Digital Potentiometer 100k Ohm 1 Circuit 256 Taps SPI Interface 10-MSOP