AD5291BRUZ-20
AD5291BRUZ-20
  • Manufacturer: Analog Devices Inc.
  • CONEVO NO: AD5291BRUZ-20
  • Package: 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Number of Circuits 1
Number of Taps 256
Resistance (Ohms) 20k
Interface SPI
Memory Type Non-Volatile
Voltage - Supply 9V ~ 33V, ±9V ~ 16.5V
Features Cascade Pin
Tolerance ±1%
Temperature Coefficient (Typ) 35ppm/°C
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 14-TSSOP
Package / Case 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) 60
Base Product Number AD5291
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 96
Digital Potentiometer 20k Ohm 1 Circuit 256 Taps SPI Interface 14-TSSOP