AD5300BRMZ
AD5300BRMZ
  • Manufacturer: Analog Devices Inc.
  • CONEVO NO: AD5300BRMZ
  • Package: 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Conevo-Key Programmable Not Verified
Number of Bits 8
Number of D/A Converters 1
Settling Time 6µs
Output Type Voltage - Buffered
Differential Output No
Data Interface SPI, DSP
Reference Type Supply
Voltage - Supply, Analog 2.7V ~ 5.5V
Voltage - Supply, Digital 2.7V ~ 5.5V
INL/DNL (LSB) ±1 (Max), ±0.25 (Max)
Architecture String DAC
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Package / Case 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)