AD7376ARUZ50
AD7376ARUZ50
  • Manufacturer: Analog Devices Inc.
  • CONEVO NO: AD7376ARUZ50
  • Package: 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr Analog Devices Inc.
Series iCMOS®
Package Tube
Product Status Active
Conevo-Key Programmable Not Verified
Taper Linear
Configuration Potentiometer
Number of Circuits 1
Number of Taps 128
Resistance (Ohms) 50k
Interface SPI
Memory Type Volatile
Voltage - Supply 4.5V ~ 33V, ±4.5V ~ 16.5V
Features Cascade Pin
Tolerance ±30%
Temperature Coefficient (Typ) -300ppm/°C
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 14-TSSOP
Package / Case 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) 260
Base Product Number AD7376
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 96
Digital Potentiometer 50k Ohm 1 Circuit 128 Taps SPI Interface 14-TSSOP