AD7390ARZ
AD7390ARZ
  • Manufacturer: Analog Devices Inc.
  • CONEVO NO: AD7390ARZ
  • Package: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
  • Datasheet: PDF
Parameters
INL/DNL (LSB) ±2 (Max), ±1 (Max)
Architecture R-2R
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package 8-SOIC
Mounting Type Surface Mount
Base Product Number AD7390
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 98
Mfr Analog Devices Inc.
Series -
Package Tube
Product Status Active
Conevo-Key Programmable Not Verified
Number of Bits 12
Number of D/A Converters 1
Settling Time 70µs (Typ)
Output Type Voltage - Buffered
Differential Output No
Data Interface SPI
Reference Type External
Voltage - Supply, Analog 2.7V ~ 5.5V
Voltage - Supply, Digital 2.7V ~ 5.5V