AD8402AN100
AD8402AN100
  • Manufacturer: Analog Devices Inc.
  • CONEVO NO: AD8402AN100
  • Package: 14-DIP (0.300", 7.62mm)
Series -
Package Bulk
Product Status Active
Conevo-Key Programmable Not Verified
Taper Linear
Configuration Potentiometer
Number of Circuits 2
Number of Taps 256
Resistance (Ohms) 100k
Interface SPI
Memory Type Volatile
Voltage - Supply 2.7V ~ 5.5V
Features -
Tolerance ±1%
Temperature Coefficient (Typ) 500ppm/°C
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package 14-PDIP
Package / Case 14-DIP (0.300", 7.62mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) 200
RoHS Status RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 1
Digital Potentiometer 100k Ohm 2 Circuit 256 Taps SPI Interface 14-PDIP