AD8403ARU100
AD8403ARU100
  • Manufacturer: Analog Devices Inc.
  • CONEVO NO: AD8403ARU100
  • Package: 24-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Series -
Package Tube
Product Status Obsolete
Conevo-Key Programmable Not Verified
Taper Linear
Configuration Potentiometer
Number of Circuits 4
Number of Taps 256
Resistance (Ohms) 100k
Interface SPI
Memory Type Volatile
Voltage - Supply 2.7V ~ 5.5V
Features Cascade Pin
Tolerance ±30%
Temperature Coefficient (Typ) 500ppm/°C
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 24-TSSOP
Package / Case 24-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) 200
Base Product Number AD8403
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 62
Digital Potentiometer 100k Ohm 4 Circuit 256 Taps SPI Interface 24-TSSOP