ADG1606BRUZ
ADG1606BRUZ
  • Manufacturer: Analog Devices Inc.
  • CONEVO NO: ADG1606BRUZ
  • Package: 28-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
  • Datasheet: PDF
Parameters
Switch Circuit -
Multiplexer/Demultiplexer Circuit 16:1
Number of Circuits 1
On-State Resistance (Max) 5Ohm
Channel-to-Channel Matching (ΔRon) 200mOhm
Voltage - Supply, Single (V+) 3.3V ~ 16V
Voltage - Supply, Dual (V±) ±3.3V ~ 8V
Switch Time (Ton, Toff) (Max) 128ns, 109ns
-3db Bandwidth 22MHz
Charge Injection 33pC
Channel Capacitance (CS(off), CD(off)) 18pF, 240pF
Current - Leakage (IS(off)) (Max) 150pA
Crosstalk -62dB @ 1MHz
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 28-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package 28-TSSOP
Base Product Number ADG1606
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 50
Mfr Analog Devices Inc.
Series -
Package Tube
Product Status Active
1 Circuit IC Switch 16:1 5Ohm 28-TSSOP