ADG1608BRUZ
ADG1608BRUZ
  • Manufacturer: Analog Devices Inc.
  • CONEVO NO: ADG1608BRUZ
  • Package: 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 96
Mfr Analog Devices Inc.
Series -
Package Tube
Product Status Active
Switch Circuit -
Multiplexer/Demultiplexer Circuit 8:1
Number of Circuits 1
On-State Resistance (Max) 4.5Ohm
Channel-to-Channel Matching (ΔRon) 120mOhm
Voltage - Supply, Single (V+) 3.3V ~ 16V
Voltage - Supply, Dual (V±) ±3.3V ~ 8V
Switch Time (Ton, Toff) (Max) 94ns, 93ns
-3db Bandwidth 40MHz
Charge Injection 29pC
Channel Capacitance (CS(off), CD(off)) 19pF, 117pF
Current - Leakage (IS(off)) (Max) 100pA
Crosstalk -64dB @ 1MHz
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package 16-TSSOP
Base Product Number ADG1608
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
1 Circuit IC Switch 8:1 4.5Ohm 16-TSSOP