ADGS1208BCPZ
ADGS1208BCPZ
  • Manufacturer: Analog Devices Inc.
  • CONEVO NO: ADGS1208BCPZ
  • Package: 24-WFQFN Exposed Pad, CSP
Series -
Package Tray
Product Status Active
Switch Circuit -
Multiplexer/Demultiplexer Circuit 8:1
Number of Circuits 1
On-State Resistance (Max) 200Ohm
Channel-to-Channel Matching (ΔRon) 3.5Ohm
Voltage - Supply, Single (V+) 12V
Voltage - Supply, Dual (V±) ±15V
Switch Time (Ton, Toff) (Max) 110ns, 135ns
-3db Bandwidth 550MHz
Charge Injection 0.4pC
Channel Capacitance (CS(off), CD(off)) 1pF, 5pF
Current - Leakage (IS(off)) (Max) 100pA
Crosstalk -85dB @ 1MHz
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 24-WFQFN Exposed Pad, CSP
Supplier Device Package 24-LFCSP (4x4)
Base Product Number ADGS1208
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 1
1 Circuit IC Switch 8:1 200Ohm 24-LFCSP (4x4)