ADGS1409BCPZ
ADGS1409BCPZ
  • Manufacturer: Analog Devices Inc.
  • CONEVO NO: ADGS1409BCPZ
  • Package: 24-VFQFN Exposed Pad, CSP
Series -
Package Tray
Product Status Active
Switch Circuit -
Multiplexer/Demultiplexer Circuit 4:1
Number of Circuits 2
On-State Resistance (Max) 4.7Ohm
Channel-to-Channel Matching (ΔRon) 200mOhm
Voltage - Supply, Single (V+) 12V
Voltage - Supply, Dual (V±) ±15V
Switch Time (Ton, Toff) (Max) 165ns, 155ns
-3db Bandwidth 115MHz
Charge Injection 50pC
Channel Capacitance (CS(off), CD(off)) 14pF, 40pF
Current - Leakage (IS(off)) (Max) 200pA
Crosstalk -70dB @ 1MHz
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 24-VFQFN Exposed Pad, CSP
Supplier Device Package 24-LFCSP (4x4)
Base Product Number ADGS1409
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
HTSUS 8542.39.0001
Other Names -2735-ADGS1409BCPZ
Standard Package 1
2 Circuit IC Switch 4:1 4.7Ohm 24-LFCSP (4x4)