ADP3300ARTZ-3.3RL7
ADP3300ARTZ-3.3RL7
  • Manufacturer: Analog Devices Inc.
  • CONEVO NO: ADP3300ARTZ-3.3RL7
  • Package: SOT-23-6
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr Analog Devices Inc.
Series anyCAP®
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 12V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.17V @ 50mA
Current - Output 50mA
Current - Quiescent (Iq) 300 µA
Current - Supply (Max) 1.7 mA
PSRR -
Control Features Error Flag, Shutdown
Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SOT-23-6
Supplier Device Package SOT-23-6
Base Product Number ADP3300
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 3,000
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 50mA SOT-23-6