ADP3810AR-4.2
ADP3810AR-4.2
  • Manufacturer: Analog Devices Inc.
  • CONEVO NO: ADP3810AR-4.2
  • Package: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
  • Datasheet: PDF
Parameters
REACH Status REACH Affected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 1
Mfr Analog Devices Inc.
Series -
Package Bulk
Product Status Obsolete
Battery Chemistry Lithium Ion/Polymer
Number of Cells 1 ~ 4
Current - Charging Constant - Programmable
Programmable Features Current
Fault Protection Over Current, Over Voltage
Charge Current - Max 6mA
Battery Pack Voltage 4.2V
Voltage - Supply (Max) 16V
Interface -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)