LM285Z-2.5#PBF
LM285Z-2.5#PBF
  • Manufacturer: Analog Devices Inc.
  • CONEVO NO: LM285Z-2.5#PBF
  • Package: TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr Analog Devices Inc.
Series -
Package Bulk
Product Status Obsolete
Reference Type Shunt
Output Type Fixed
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Current - Output 20 mA
Tolerance ±1.5%
Temperature Coefficient 20ppm/°C Typical
Noise - 0.1Hz to 10Hz -
Noise - 10Hz to 10kHz 120µVrms
Current - Cathode 20 µA
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Supplier Device Package TO-92-3
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 250
Shunt Voltage Reference IC Fixed 2.5V V ±1.5% 20 mA TO-92-3