LT1004IS8-2.5#TRPBF
LT1004IS8-2.5#TRPBF
  • Manufacturer: Analog Devices Inc.
  • CONEVO NO: LT1004IS8-2.5#TRPBF
  • Package: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr Analog Devices Inc.
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Reference Type Shunt
Output Type Fixed
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Current - Output 20 mA
Tolerance ±0.8%
Temperature Coefficient 20ppm/°C Typical
Noise - 0.1Hz to 10Hz -
Noise - 10Hz to 10kHz 120µVrms
Voltage - Input -
Current - Supply -
Current - Cathode 20 µA
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package 8-SO
Base Product Number LT1004
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 2,500
Shunt Voltage Reference IC Fixed 2.5V V ±0.8% 20 mA 8-SO