LT1019IS8-2.5#PBF
LT1019IS8-2.5#PBF
  • Manufacturer: Analog Devices Inc.
  • CONEVO NO: LT1019IS8-2.5#PBF
  • Package: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Series -
Package Tube
Product Status Active
Reference Type Series, Shunt
Output Type Fixed
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Current - Output 10 mA
Tolerance ±0.2%
Temperature Coefficient 20ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz 2.5ppmp-p
Noise - 10Hz to 10kHz 2.5ppmrms
Voltage - Input 4V ~ 40V
Current - Supply 1.5mA
Current - Cathode 800 µA
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package 8-SO
Base Product Number LT1019
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 100
Series, Shunt Voltage Reference IC Fixed 2.5V V ±0.2% 10 mA 8-SO