LT1117CST-3.3#TRPBF
LT1117CST-3.3#TRPBF
  • Manufacturer: Analog Devices Inc.
  • CONEVO NO: LT1117CST-3.3#TRPBF
  • Package: TO-261-4, TO-261AA
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 15V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 1.2V @ 800mA
Current - Output 800mA
Current - Quiescent (Iq) 10 mA
PSRR 75dB (120Hz)
Control Features -
Protection Features Over Temperature
Operating Temperature 0°C ~ 125°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-261-4, TO-261AA
Supplier Device Package SOT-223-3
Base Product Number LT1117
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 2,000
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 800mA SOT-223-3