LT1129CQ-3.3#PBF
LT1129CQ-3.3#PBF
  • Manufacturer: Analog Devices Inc.
  • CONEVO NO: LT1129CQ-3.3#PBF
  • Package: TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Series -
Package Tube
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 30V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.7V @ 700mA
Current - Output 700mA
Current - Quiescent (Iq) 70 µA
Current - Supply (Max) 90 mA
PSRR 64dB (120Hz)
Control Features Enable
Protection Features Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature 0°C ~ 125°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Supplier Device Package 5-DDPAK
Base Product Number LT1129
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 50
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 700mA 5-DDPAK