LT1236AIN8-10#PBF
LT1236AIN8-10#PBF
  • Manufacturer: Analog Devices Inc.
  • CONEVO NO: LT1236AIN8-10#PBF
  • Package: 8-DIP (0.300", 7.62mm)
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr Analog Devices Inc.
Series -
Package Tube
Product Status Active
Reference Type Series, Shunt, Buried Zener
Output Type Fixed
Voltage - Output (Min/Fixed) 10V
Current - Output 10 mA
Tolerance ±0.05%
Temperature Coefficient 5ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz 6µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz 3.5µVrms
Voltage - Input 11.5V ~ 40V
Current - Supply 2mA
Current - Cathode 1.7 mA
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case 8-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package 8-PDIP
Base Product Number LT1236
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 50
Series, Shunt, Buried Zener Voltage Reference IC Fixed 10V V ±0.05% 10 mA 8-PDIP