LT1236CIS8-10#PBF
LT1236CIS8-10#PBF
  • Manufacturer: Analog Devices Inc.
  • CONEVO NO: LT1236CIS8-10#PBF
  • Package: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Series -
Package Tube
Output Type Fixed
Voltage - Output (Min/Fixed) 10V
Current - Output 10 mA
Tolerance ±0.1%
Temperature Coefficient 15ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz 6µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz 3.5µVrms
Voltage - Input 11.5V ~ 40V
Current - Supply 2mA
Current - Cathode 1.7 mA
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package 8-SO
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 100
Series, Shunt, Buried Zener Voltage Reference IC Fixed 10V V ±0.1% 10 mA 8-SO