LT1460ACS8-2.5#PBF
LT1460ACS8-2.5#PBF
  • Manufacturer: Analog Devices Inc.
  • CONEVO NO: LT1460ACS8-2.5#PBF
  • Package: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr Analog Devices Inc.
Series -
Package Tube
Product Status Active
Reference Type Series
Output Type Fixed
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Current - Output 40 mA
Tolerance ±0.075%
Temperature Coefficient 10ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz 10µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz 10µVrms
Voltage - Input 3.4V ~ 20V
Current - Supply 165µA
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package 8-SO
Base Product Number LT1460
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 100
Series Voltage Reference IC Fixed 2.5V V ±0.075% 40 mA 8-SO