LT1460EIN8-10#PBF
LT1460EIN8-10#PBF
  • Manufacturer: Analog Devices Inc.
  • CONEVO NO: LT1460EIN8-10#PBF
  • Package: 8-DIP (0.300", 7.62mm)
Series -
Package Tube
Output Type Fixed
Voltage - Output (Min/Fixed) 10V
Current - Output 40 mA
Tolerance ±0.125%
Temperature Coefficient 20ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz 40µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz 35µVrms
Voltage - Input 10.9V ~ 20V
Current - Supply 360µA
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case 8-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package 8-PDIP
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 50
Series Voltage Reference IC Fixed 10V V ±0.125% 40 mA 8-PDIP