LT1461CCS8-3.3#PBF
LT1461CCS8-3.3#PBF
  • Manufacturer: Analog Devices Inc.
  • CONEVO NO: LT1461CCS8-3.3#PBF
  • Package: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Series -
Package Tube
Output Type Fixed
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Current - Output 100 mA
Tolerance ±0.08%
Temperature Coefficient 12ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz 8ppmp-p
Noise - 10Hz to 10kHz 9.6ppmrms
Voltage - Input 3.8V ~ 20V
Current - Supply 70µA
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 100
Series Voltage Reference IC Fixed 3.3V V ±0.08% 100 mA 8-SO