LT1507CS8-3.3#PBF
LT1507CS8-3.3#PBF
  • Manufacturer: Analog Devices Inc.
  • CONEVO NO: LT1507CS8-3.3#PBF
  • Package: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Series -
Package Tube
Product Status Active
Function Step-Down
Output Configuration Positive
Topology Buck
Output Type Fixed
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 4V
Voltage - Input (Max) 16V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 1.5A
Frequency - Switching 500kHz
Synchronous Rectifier No
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package 8-SO
Base Product Number LT1507
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 100
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 1.5A 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)