LT1761IS5-3.3#TRMPBF
LT1761IS5-3.3#TRMPBF
  • Manufacturer: Analog Devices Inc.
  • CONEVO NO: LT1761IS5-3.3#TRMPBF
  • Package: SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr Analog Devices Inc.
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 20V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.45V @ 100mA
Current - Output 100mA
PSRR 65dB (120Hz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature -40°C ~ 125°C