LT1762EMS8-3.3#PBF
LT1762EMS8-3.3#PBF
  • Manufacturer: Analog Devices Inc.
  • CONEVO NO: LT1762EMS8-3.3#PBF
  • Package: 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Series -
Package Tube
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 20V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.4V @ 150mA
Current - Output 150mA
PSRR 65dB (120Hz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package 8-MSOP
Base Product Number LT1762
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 50
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA 8-MSOP