LT1764AEQ-2.5#PBF
LT1764AEQ-2.5#PBF
  • Manufacturer: Analog Devices Inc.
  • CONEVO NO: LT1764AEQ-2.5#PBF
  • Package: TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
  • Datasheet: PDF
Parameters
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 50
Mfr Analog Devices Inc.
Series -
Package Tube
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 20V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.66V @ 3A
Current - Output 3A
Current - Quiescent (Iq) 1.5 mA
Current - Supply (Max) 200 mA
PSRR 63dB (120Hz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Supplier Device Package 5-DDPAK
Base Product Number LT1764
RoHS Status ROHS3 Compliant
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3A 5-DDPAK