LT1790AIS6-2.048#TRMPBF
LT1790AIS6-2.048#TRMPBF
  • Manufacturer: Analog Devices Inc.
  • CONEVO NO: LT1790AIS6-2.048#TRMPBF
  • Package: SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
  • Datasheet: PDF
Parameters
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 500
Mfr Analog Devices Inc.
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Reference Type Series
Output Type Fixed
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.048V
Current - Output 5 mA
Tolerance ±0.05%
Temperature Coefficient 10ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz 22µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz 41µVrms
Voltage - Input 2.8V ~ 18V
Current - Supply 75µA
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)