LT1963AEFE-3.3#TRPBF
LT1963AEFE-3.3#TRPBF
  • Manufacturer: Analog Devices Inc.
  • CONEVO NO: LT1963AEFE-3.3#TRPBF
  • Package: 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 20V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.55V @ 1.5A
Current - Output 1.5A
Current - Quiescent (Iq) 1.5 mA
Current - Supply (Max) 120 mA
PSRR 63dB (120Hz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad