LT1963AES8-3.3#TRPBF
LT1963AES8-3.3#TRPBF
  • Manufacturer: Analog Devices Inc.
  • CONEVO NO: LT1963AES8-3.3#TRPBF
  • Package: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
  • Datasheet: PDF
Parameters
Base Product Number LT1963
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 2,500
Mfr Analog Devices Inc.
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 20V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.55V @ 1.5A
Current - Output 1.5A
Current - Quiescent (Iq) 1.5 mA
Current - Supply (Max) 120 mA
PSRR 63dB (120Hz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package 8-SO
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5A 8-SO