LT1965EDD-1.8#PBF
LT1965EDD-1.8#PBF
  • Manufacturer: Analog Devices Inc.
  • CONEVO NO: LT1965EDD-1.8#PBF
  • Package: 8-WFDFN Exposed Pad
Series -
Package Tube
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 20V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.49V @ 1.1A
Current - Output 1.1A
Current - Quiescent (Iq) 1.1 mA
Current - Supply (Max) 40 mA
PSRR 75dB (120Hz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-WFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package 8-DFN (3x3)
Base Product Number LT1965
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 121
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.1A 8-DFN (3x3)