LT3008EDC-3.3#TRMPBF
LT3008EDC-3.3#TRMPBF
  • Manufacturer: Analog Devices Inc.
  • CONEVO NO: LT3008EDC-3.3#TRMPBF
  • Package: 6-WFDFN Exposed Pad
  • Datasheet: PDF
Parameters
Standard Package 500
Mfr Analog Devices Inc.
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 45V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.5V @ 20mA
Current - Output 20mA
Current - Quiescent (Iq) 6 µA
Current - Supply (Max) 1.2 mA
PSRR 59dB (120Hz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 6-WFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package 6-DFN (2x2)
Base Product Number LT3008
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 20mA 6-DFN (2x2)