LT3015ET-15#PBF
LT3015ET-15#PBF
  • Manufacturer: Analog Devices Inc.
  • CONEVO NO: LT3015ET-15#PBF
  • Package: TO-220-5
Series -
Package Tube
Product Status Active
Output Configuration Negative
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) -30V
Voltage - Output (Min/Fixed) -15V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.68V @ 1.5A
Current - Output 1.5A
Current - Quiescent (Iq) 2.4 mA
Current - Supply (Max) 70 mA
PSRR 50dB (120Hz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-5
Supplier Device Package TO-220-5
Base Product Number LT3015
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 50
Linear Voltage Regulator IC Negative Fixed 1 Output 1.5A TO-220-5