LT3048IDC-12#TRPBF
LT3048IDC-12#TRPBF
  • Manufacturer: Analog Devices Inc.
  • CONEVO NO: LT3048IDC-12#TRPBF
  • Package: 8-WFDFN Exposed Pad
Product Status Active
Topology Step-Up (Boost) (1), Linear (LDO) (1)
Number of Outputs 2
Frequency - Switching 2.2MHz
Voltage/Current - Output 1 13.1V, 300mA
Voltage/Current - Output 2 12V, 45mA
Voltage/Current - Output 3 -
w/LED Driver No
w/Supervisor No
w/Sequencer No
Voltage - Supply 2.7V ~ 4.8V
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-WFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package 8-DFN (2x2)
Base Product Number LT3048
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 2,500
PMIC - Voltage Regulators - Linear Switching 2 Output Step-Up (Boost) (1), Linear (LDO) (1) 2.2MHz 8-DFN (2x2)