LT3650EDD-8.4#TRPBF
LT3650EDD-8.4#TRPBF
  • Manufacturer: Analog Devices Inc.
  • CONEVO NO: LT3650EDD-8.4#TRPBF
  • Package: 12-WFDFN Exposed Pad
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr Analog Devices Inc.
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Battery Chemistry Lithium Ion/Polymer
Number of Cells 2
Current - Charging Constant - Programmable
Programmable Features Timer
Fault Protection Over Temperature
Charge Current - Max 2A
Battery Pack Voltage 8.4V
Voltage - Supply (Max) 32V
Interface -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)