LT3650EMSE-4.2#PBF
LT3650EMSE-4.2#PBF
  • Manufacturer: Analog Devices Inc.
  • CONEVO NO: LT3650EMSE-4.2#PBF
  • Package: 12-TSSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
  • Datasheet: PDF
Series -
Package Tube
Product Status Active
Battery Chemistry Lithium Ion/Polymer
Number of Cells 1
Current - Charging Constant - Programmable
Programmable Features Timer
Fault Protection Over Temperature
Charge Current - Max 2A
Battery Pack Voltage 4.2V
Voltage - Supply (Max) 32V
Interface -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 12-TSSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad