LT3651IUHE-8.2
LT3651IUHE-8.2
  • Manufacturer: Analog Devices Inc.
  • CONEVO NO: LT3651IUHE-8.2
  • Package: 36-WFQFN Exposed Pad
Package Tube
Product Status Obsolete
Battery Chemistry Lithium Ion/Polymer
Number of Cells 2
Current - Charging Constant - Programmable
Programmable Features Current, Timer
Fault Protection Over Temperature
Charge Current - Max 4A
Battery Pack Voltage 8.2V
Voltage - Supply (Max) 32V
Interface -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)