LT6656ACDC-2.5#TRPBF
LT6656ACDC-2.5#TRPBF
  • Manufacturer: Analog Devices Inc.
  • CONEVO NO: LT6656ACDC-2.5#TRPBF
  • Package: 6-WFDFN Exposed Pad
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Reference Type Series
Output Type Fixed
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Current - Output 5 mA
Tolerance ±0.1%
Temperature Coefficient 10ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz 30ppmp-p
Noise - 10Hz to 10kHz 80µVrms
Voltage - Input 3V ~ 18V
Current - Supply 1.5µA
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 6-WFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package 6-DFN (2x2)
Base Product Number LT6656
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 2,500
Series Voltage Reference IC Fixed 2.5V V ±0.1% 5 mA 6-DFN (2x2)