LT6657BHMS8-2.5#PBF
LT6657BHMS8-2.5#PBF
  • Manufacturer: Analog Devices Inc.
  • CONEVO NO: LT6657BHMS8-2.5#PBF
  • Package: 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Series -
Package Tube
Product Status Active
Reference Type Series
Output Type Fixed
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Current - Output 10 mA
Tolerance ±0.1%
Temperature Coefficient 3ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz 0.5ppmp-p
Noise - 10Hz to 10kHz 0.8ppmrms
Voltage - Input 3V ~ 40V
Current - Supply 1.2mA
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package 8-MSOP
Base Product Number LT6657
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 50
Series Voltage Reference IC Fixed 2.5V V ±0.1% 10 mA 8-MSOP