LT6660KCDC-10#TRMPBF
LT6660KCDC-10#TRMPBF
  • Manufacturer: Analog Devices Inc.
  • CONEVO NO: LT6660KCDC-10#TRMPBF
  • Package: 3-WFDFN Exposed Pad
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr Analog Devices Inc.
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Reference Type Series
Output Type Fixed
Voltage - Output (Min/Fixed) 10V
Current - Output 20 mA
Tolerance ±0.5%
Temperature Coefficient 50ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz 4ppmp-p
Noise - 10Hz to 10kHz 4ppmrms
Voltage - Input 12.5V ~ 30V
Current - Supply 350µA
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 3-WFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package 3-DFN (2x2)
Base Product Number LT6660
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 500
Series Voltage Reference IC Fixed 10V V ±0.5% 20 mA 3-DFN (2x2)