LT8618IDDB-3.3#TRMPBF
LT8618IDDB-3.3#TRMPBF
  • Manufacturer: Analog Devices Inc.
  • CONEVO NO: LT8618IDDB-3.3#TRMPBF
  • Package: 10-WFDFN Exposed Pad
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr Analog Devices Inc.
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Function Step-Down
Output Configuration Positive
Topology Buck
Output Type Fixed
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 3.4V
Voltage - Input (Max) 60V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 100mA
Frequency - Switching 200kHz ~ 2.2MHz
Synchronous Rectifier Yes
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 10-WFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package 10-DFN (3x2)
Base Product Number LT8618
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 500
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 100mA 10-WFDFN Exposed Pad