LTC1730ES8-4.2#TRPBF
LTC1730ES8-4.2#TRPBF
  • Manufacturer: Analog Devices Inc.
  • CONEVO NO: LTC1730ES8-4.2#TRPBF
  • Package: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr Analog Devices Inc.
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Battery Chemistry Lithium Ion
Number of Cells 1
Current - Charging Constant, Pulsed
Programmable Features Timer
Fault Protection Over Current
Charge Current - Max 1A
Battery Pack Voltage 4.2V
Voltage - Supply (Max) 12V
Interface -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)