LTC1731EMS8-8.4#TRPBF
LTC1731EMS8-8.4#TRPBF
  • Manufacturer: Analog Devices Inc.
  • CONEVO NO: LTC1731EMS8-8.4#TRPBF
  • Package: 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr Analog Devices Inc.
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Battery Chemistry Multi-Chemistry
Number of Cells 2
Current - Charging Constant - Programmable
Programmable Features Timer
Fault Protection -
Charge Current - Max 500mA
Battery Pack Voltage 8.4V
Voltage - Supply (Max) 12V
Interface -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)