LTC1731ES8-8.2#PBF
LTC1731ES8-8.2#PBF
  • Manufacturer: Analog Devices Inc.
  • CONEVO NO: LTC1731ES8-8.2#PBF
  • Package: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Series -
Package Tube
Product Status Active
Battery Chemistry Multi-Chemistry
Number of Cells 2
Fault Protection -
Charge Current - Max 500mA
Battery Pack Voltage 8.2V
Voltage - Supply (Max) 12V
Interface -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)