LTC3204EDC-3.3#TRMPBF
LTC3204EDC-3.3#TRMPBF
  • Manufacturer: Analog Devices Inc.
  • CONEVO NO: LTC3204EDC-3.3#TRMPBF
  • Package: 6-WFDFN Exposed Pad
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Function Step-Up
Output Configuration Positive
Topology Charge Pump
Output Type Fixed
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 1.8V
Voltage - Input (Max) 4.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 50mA
Frequency - Switching 1.2MHz
Synchronous Rectifier No
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 6-WFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package 6-DFN (2x2)
Base Product Number LTC3204
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 500
Charge Pump Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 50mA 6-WFDFN Exposed Pad