LTC3900IS8#PBF
LTC3900IS8#PBF
  • Manufacturer: Analog Devices Inc.
  • CONEVO NO: LTC3900IS8#PBF
  • Package: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Series -
Package Tube
Product Status Active
Conevo-Key Programmable Not Verified
Driven Configuration Low-Side
Channel Type Synchronous
Number of Drivers 2
Gate Type N-Channel MOSFET
Voltage - Supply 4.5V ~ 11V
Logic Voltage - VIL, VIH -
Current - Peak Output (Source, Sink) 2A, 2A
Input Type Inverting, Non-Inverting
Rise / Fall Time (Typ) 15ns, 15ns
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)