LTC4057ES5-4.2#TRMPBF
LTC4057ES5-4.2#TRMPBF
  • Manufacturer: Analog Devices Inc.
  • CONEVO NO: LTC4057ES5-4.2#TRMPBF
  • Package: SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr Analog Devices Inc.
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Battery Chemistry Lithium Ion
Number of Cells 1
Current - Charging Constant - Programmable
Programmable Features -
Fault Protection -
Charge Current - Max 800mA
Battery Pack Voltage 4.2V
Voltage - Supply (Max) 6.5V
Interface -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)