LTC4121EUD-4.2#TRPBF
LTC4121EUD-4.2#TRPBF
  • Manufacturer: Analog Devices Inc.
  • CONEVO NO: LTC4121EUD-4.2#TRPBF
  • Package: 16-WFQFN Exposed Pad
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Battery Chemistry Lithium Ion/Polymer
Number of Cells -
Current - Charging Constant - Programmable
Programmable Features -
Fault Protection -
Charge Current - Max 400mA
Battery Pack Voltage 4.2V
Voltage - Supply (Max) 40V
Interface -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)