LTC6652AHMS8-2.5#TRPBF
LTC6652AHMS8-2.5#TRPBF
  • Manufacturer: Analog Devices Inc.
  • CONEVO NO: LTC6652AHMS8-2.5#TRPBF
  • Package: 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr Analog Devices Inc.
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Reference Type Series
Output Type Fixed
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Current - Output 5 mA
Tolerance ±0.05%
Temperature Coefficient 5ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz 2.1ppmp-p
Noise - 10Hz to 10kHz -
Voltage - Input 2.8V ~ 13.2V
Current - Supply 560µA
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package 8-MSOP
Base Product Number LTC6652
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 2,500
Series Voltage Reference IC Fixed 2.5V V ±0.05% 5 mA 8-MSOP